Przejdź do treści

Wiadomości

Liturgiczna elita

  • 24 lutego 2020 r.

Kielce, Przemyśl, Rzeszów, Skawa, Szczyrk, Staniątki, Pychowice, Michałowice – to z tych miejsc 42 chłopaków szlifowało swoje umiejętności liturgiczne. Kurs ceremoniarza i lektora odbył się w dniach od 21 do 23 lutego 2020 r.

Ministranci uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez ks. dr. Stanisława Mieszczaka SCJ, dr Marię Miduch, o. mgr. Wojciecha Sznyka OP i kleryków naszego salezjańskiego seminarium. Kandydaci na lektorów i ceremoniarzy poprzez uczestnictwo w zajęciach zgłębiali swoją wiedzę na temat Triduum Paschalnego i przygotowywali się do posługi uczestnicząc w wykładach dotyczących Pisma Świętego, emisji głosu, przepisów liturgicznych, postaw i gestów liturgicznych. Mieli oni również okazję przyjrzeć się życiu kleryków i uczestniczyć we wspólnych modlitwach czy posiłkach wraz ze wspólnotą zakonną. Podczas kursu nie zabrakło czasu na modlitwę, spowiedź, wspólną rekreację i integrację.

Na zakończenie kursu pięciu lektorów otrzymało posługę ceremoniarza. Uroczystej mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił wikariusz ks. inspektora, ks. Zygmunt Kostka SDB. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pomogą lepiej przeżywać liturgię.

W tym miejscu warto podziękować organizatorom i prowadzącym zajęcia, którzy pod czujnym okiem koordynatora inspektorialnego do spraw służby liturgicznej, ks. Marka Dąbka, zorganizowali i przeprowadzili kurs.

Autor

kl. Mateusz Papierz SDB

Udostepnij