Przejdź do treści

Wiadomości

Tarnowskie Góry: SAS 2019

  • 8 lipca 2019 r.

Animatorzy podczas SAS-u przez 5 dni brali udział w zajęciach i warsztatach, które miały na celu nauczyć ich nowych umiejętności oraz dostarczyć bazy merytorycznej, niezwykle przydatnej w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Młodsi animatorzy razem z siostrą Martą Naporą CMW odkrywali, czym jest temperament, charakter oraz poznawali różne typy osobowości. Drugi stopień z Panią Jadzią to legendarne już techniki relaksacyjne oraz niezapomniane bajki. Tegoroczny 3 stopień to kurs liturgiki z księdzem Mariuszem Jawnym SDB i klerykiem Mateuszem Buczkiem SDB. Poznaliśmy też, czym jest dynamika grupy oraz jak zachowywać się w szczególnych przypadkach – a to wszystko razem z Panią Anną Migalską. Ostatni stopień to nauka pisania konspektu i oczywiście system prewencyjny św. Jana Bosko, w którego tajniki naszych starszych kolegów i koleżanki wprowadził ksiądz Piotr Lorek SDB.

SAS to jednak nie tylko teoria i wykute formułki. Zajęcia ruchowe, podczas których młodsi poznawali gry i zabawy dla dzieci, warsztaty pisania ikon i garncarstwa na 2 stopniu czy kurs pierwszej pomocy dla stopnia 4 idealnie to pokazują. SAS to przede wszystkim praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka, tak przecież potrzebna w codziennej pracy dla dobra dzieci i młodzieży.

Lektorzy podczas Kursu Ceremoniarza poznawali podstawy służby ceremoniarza. Przejścia podczas liturgii, znaczenie gestów, znaków, a przede wszystkim praktyczne przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego. Ta wiedza na pewno przyda się nowo zaprzysiężonym ceremoniarzom. Po kursie przeprowadzonym przez księdza Tomasza Hawrylewicza SDB, diakona Adriana Srokę SDB oraz kleryka Bartka Balcerzaka SDB mamy pewność, że każda liturgia będzie przeprowadzona z dbałością o każdy szczegół, na większą chwałę Bożą.

Czas spędzony w Tarnowskich Górach to nie tylko zajęcia i warsztaty. To przede wszystkim formacja: duchowa i ludzka. O ten duchowy aspekt dbaliśmy poprzez codzienne modlitwy poranne, jutrznie, adorację Największego Sakramentu, modlitwy wieczorne czy Wieczór Pokutny. Kulminacyjnym momentem każdego dnia była Eucharystia. Każda chwila spędzona na wspólnej modlitwie pokazuje, jakim darem od Pana Boga jest wspólnota. Dziękujmy za nią szczególnie w tym czasie.

Ludzki aspekt formacji zapewniały rekreacje oraz pogodne wieczory. Klasykiem SAS-u jest już mecz salezjanie kontra młodzież w piłkę nożną oraz siatkówkę. Tym razem znowu górą okazali się salezjanie. Ale spokojnie – puchar kiedyś będzie nasz. Czas rekreacji to nie tylko pot i łzy (oczywiście te szczęścia) zostawione na hali sportowej, ale też wspólne rozmowy, spacery, bilard, piłkarzyki czy gra w mafię. Każda forma aktywnej rekreacji jest mile widziana. Pogodne wieczory to z kolei okazja do lepszej integracji, poznania nowych osób i spędzenia czasu na zabawach i tańcach. W tym roku szczególnie zaskoczył stopień 2, który genialnie poprowadził swój pogodny wieczór. Wszyscy bawili się świetnie!

Każdy SAS to też niestety pożegnania. Dziękujemy stopniowi 4, a dokładniej Wspaniałej Trzynastce, która przeszła razem 4 lata formacji i oficjalnie może nazywać się już Absolwentami i Absolwentkami Szkoły Animatora Salezjańskiego. Na pożegnalnym pogodnym wieczorze w ostatni dzień nie brakowało śmiechu, wspomnień, podziękować i wzruszeń. 4 lata spędzone wspólnie na SAS-ie to niesamowity bagaż doświadczeń. Jesteśmy z was bardzo dumni i liczymy, że zobaczymy się z wami za rok, już jako z Byłymi Wychowankami Salezjańskimi.

Coś się kończy, coś się zaczyna. Koniec SAS-u i Kursu Ceremoniarza to dla większości z nas początek okresu półkolonii i kolonii z dziećmi. Będzie to najlepsza możliwa okazja do wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej podczas Szkoły Animatora Salezjańskiego. Życzmy sobie przede wszystkim bezpiecznie oraz radośnie spędzonego czasu z dziećmi. Pamiętajmy, że jako animatorzy salezjańscy mamy nieść radość, uśmiech i miłość księdza Bosko do każdej młodzieży, a szczególnie do tej najuboższej.

Autor

Krzysztof Bałenkowski

Źródło

Udostepnij