Przejdź do treści

Wiadomości

Republika Dominikańska – Salezjańska edukacja zmienia życie: wypowiedź ministra edukacji

  • 13 listopada 2018 r.
Po prawej: Minister Edukacji Andrés Navarro, po lewej: Przełożony Generalny.
Po prawej: Minister Edukacji Andrés Navarro, po lewej: Przełożony Generalny.

Dzisiaj jest ministrem edukacji i wspiera programy na rzecz rozwoju tysięcy osób w całym kraju, ale jego droga edukacyjna wcale nie była łatwa. Andrés Navarro, były wychowanek salezjański, nadal jest bardzo wdzięczny salezjanom, z którymi nadal współpracuje za pomoc w pokonywaniu trudności.

Szkoła Księdza Bosko pomogła mi przezwyciężyć liczne moje ograniczenia, jakie miałem w tamtym czasie – wyznaje minister. Zaraz po przeniesieniu się wraz z rodziną do Santo Domingo, został zapisany do drugiej klasy szkoły podstawowej. Miałem poważne problemy z nauką, byłem wielkim samotnikiem... – kontynuuje. Odrabianie zadań było dla niego jednym wielkim cierpieniem i pomimo pomocy rodziców oraz poczucia własnej wartości groziło Andrésowi załamanie, kiedy najpierw jego młodszy brat go dogonił w nauce, a potem prześcignął.

To, że potem się zmienił, zawdzięcza dwóm środowiskom: domowi, w którym matka widząc że ma problemy, pomagała mu każdego popołudnia w odrabianiu zadań, i – salezjańskiemu ośrodkowi, w którym, z jednej strony, towarzyszyli mu duchowi synowie Księdza Bosko, czyniąc to z cierpliwością i podpowiadając rodzinie odpowiednią terapię, a z drugiej – jego przyjaciele z ośrodka młodzieżowego, którzy mu pomogli zwalczyć nieśmiałość i problemy związane z przyswajaniem wiedzy.

Ostatecznie Andrés ukończył szkołę ze świetnym wynikiem: zostałem także jednym z najlepszych studentów uniwersytetu – dodaje.

Dzisiaj, biorąc udział w spotkaniach w szkołach, zawsze kieruje słowa zachęty do uczniów przeżywających trudności i ich rodzin. Nie ma głupich dzieci – stwierdza. – Także ja w swoim czasie mogłem się wydawać głupim dzieckiem, gdyby nie pomoc mojej matki i salezjańskiej szkoły.

Jako minister Andrés Navarro chętnie powraca do swojej dawnej szkoły. Ostatnio odwiedził ją we wrześniu, kiedy to wręczył uczniom szkoły pierwsze komputery, które przekazało państwo w ramach programu “República Digital”.

Zostało zawarte porozumienie między ministerstwem edukacji i salezjanami, na bazie którego większa część ich ośrodków stała się publiczna. Pozwala to nam podnieść jakość nauczania dzięki kompetencjom salezjanów – powiedział na koniec minister. Przekazując komputery szkole im. Ksiedza Bosko, powiedział o swoim marzeniu: żeby wszystkie struktury szkolne w Republice Dominikańskiej mogły być przesiąknięte zaangażowaniem, jakie okazują Salezjanie względem dzieci, młodzieży i szkoły.

Źródło
Udostepnij