Przejdź do treści

Wiadomości

Symbole ŚDM przybywają do domów salezjańskich w Hondurasie

  • 10 kwietnia 2018 r.
Symbole ŚDM przybywają do domów salezjańskich w Hondurasie
Symbole ŚDM przybywają do domów salezjańskich w Hondurasie

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) to wielkie spotkanie młodzieży, które każdego roku gromadzi tysiące ludzi młodych z całego świata. Najbliższe ŚDM odbędą się w Panamie w 2019 roku i podczas gdy tam trwają przygotowania, po różnych miejscach świata peregrynują symbole, które towarzyszą temu wydarzeniu: Krzyż Pielgrzymi i Ikona Maryi „Salus Populi Romani”. Te w ostatnich dniach przybyły do dekanatu pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Tegucigalpa, w Hondurasie.

W dniu 9 kwietnia 2017 roku, w Niedzielę Palmową papież Franciszek przekazał symbole ŚDM młodym obywatelom Panamy. W ten sposób rozpoczęła się peregrynacja Krzyża i Ikony maryjnej, najpierw po diecezjach Panamy, a potem w niektórych innych krajach Ameryki.

W pierwszym tygodniu kwietnia tego roku symbole przejęła i przechowywała, czyniąc to w imieniu dekanatu Tegucigalpa, parafia salezjańska pw. Maryi Wspomożycielki. Przy tej okazji zostały zaplanowane liczne spotkania, w których brali udział ludzie młodzi z różnych parafii, którzy gromadzili się na śpiewie, modlitwie i wzięli udział w wielkiej procesji, która przeszła główną aleją, prowadzącą do kościoła parafialnego. Wzbudziło to ciekawość wielu osób, które wyglądały ze swoich okien, obserwując przejście obu symboli, co było owocem świadectwa, które dawali liczni ludzie młodzi.  

Następnie w kościele parafialnym została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył ks. Guido Maroto, salezjanin, a koncelebrował ks. Lenin Cruz z parafii „El Calvario”. W czasie swojej homilii ks.Cruz zwrócił uwagę na znaczenie „radości paschalnej w życiu młodzieży, ponieważ tylko w życiu, które daje Jezus, znajduje się ta pełna radość, jakiej poszukują nasze serca”. Kaznodzieja zachęcił również wszystkich do przeżywania z radością i nadzieją Światowych Dni Młodzieży i pielęgnowania w Hondurasie ziarna Ewangelii, które zasiali sami ludzie młodzi. 

Po Eucharystii była okazja, by różne delegacje tam obecne zatrzymały się na modlitwie przed symbolami, a także – zrobiły pamiątkowe zdjęcia.

„Przybycie tych symboli do salezjańskich parafii pobudza do zaangażowania na rzecz dalszego kroczenia z młodymi w radości paschalnej i ręka w rękę z Maryją, naszą Matką” – powiedział jeden z odpowiedzialnych za peregrynację symboli. 

Źródło

Udostepnij