Przejdź do treści

Wiadomości

VI Zgromadzenie Generalne Ochotników z Księdzem Bosko

  • 9 stycznia 2018 r.
VI Zgromadzenie Generalne Ochotników z Księdzem Bosko
VI Zgromadzenie Generalne Ochotników z Księdzem Bosko

Przedstawiciele Ochotników z Księdzem Bosko z wszystkich części świata zgromadzili się w Rzymie na VI Zgromadzeniu Generalnym, by obradować na temat: „«Jak żywe kamienie (1 Pt 2,5)», aby wzrastać w komunii”.

17 Ochotników z Księdzem Bosko i 6 asystentów kościelnych, mądrze wprowadzonych przez refleksje, jakie zaproponowali ks. Pascual Chàvez i prezes Świeckiego Instytutu „Cristo Re”, zgłębiali temat komunii i życia braterskiego, uwzględniając cechy własne Instytutu Świeckiego, którego „członkowie nie prowadzą wspólnego życia, ale żyją w komunii życia”.

W Zgromadzeniu uczestniczył także delegat Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej – ks. Eusebio Muñoz, którego wystąpienie wzmocniło poczucie przynależności CDB do Rodziny Salezjańskiej, do której ci oficjalnie należą. Mile odebrane i bardzo cenne były wizyty wikariusza Przełożonego Generalnego ks. Francesco Ceredy; radcy regionu Azja Wschodnia-Oceania – ks. Vaclava Klementa i postulatora generalnego ds. kanonizacyjnych – ks. Pierluigiego Cameroniego. Nadeszło także wiele przesłań i życzeń ze strony przełożonych/koordynatorów różnych grup Rodziny Salezjańskiej.

Uczestnicy – reprezentujący cały Instytut – zostali także poproszeni o przyjęcie pewnych zmian w Konstytucjach i Regulaminach, jak również – dokonanie wyboru nowego Odpowiedzialnego światowego i Rady Centralnej, którzy będą prowadzić Instytut przez najbliższe cztery lata, wypełniając funkcje „animacji i zarządzania”. Nowym Odpowiedzialnym światowym został C. Gaetano, nauczyciel z Włoch, liczący 42 lata, któremu będą pomagać: wice-odpowiedzialny z Wenezueli, radny z Meksyku ds. formacji i radny z Włoch ds. komunikacji społecznej. Skład Rady zostanie skompletowany, gdy Odpowiedzialny światowy mianuje administratora centralnego i sekretarza centralnego.

To Zgromadzenie była także okazją do omówienia aktualnego stanu procesu beatyfikacyjnego jednego z członków Instytutu CDB – Nino Baglieriego, który umarł „w opinii świętości” w 2007 roku.

W piątek 5 stycznia, Przełożony Generalny ks. Angel Fernandez Artime przewodniczył celebracji eucharystycznej na zakończenie spotkania, w czasie której jeden CDB z Brazylii złożył swoje śluby wieczyste, a inny młody CDB z Włoch ponowił śluby czasowe.

Ochotnicy z Księdzem Bosko stanowią Stowarzyszenie Publiczne Wiernych Świeckich, tworząc Instytut Świecki. Obecnie liczy on 92 członków w 27 krajach (7 w Afryce, 13 w Ameryce, 2 w Azji i 5 w Europie), którzy wnoszą swój własny, specyficzny wkład  jako osoby konsekrowane, czyniąc to w stylu salezjańskim.

By uzyskać więcej informacji, należy wejść na nową stronę Stowarzyszenia: www.volontaricdb.org


Udostepnij