Przejdź do treści

Wiadomości

Ks. Tom Uzhunnalil został uwolniony

  • 13 września 2017 r.

Ks. Thomas Uzhunnalil, salezjanin misjonarz z Indii, który został porwany przeszło osiemnaście miesięcy temu w Jemenie przez grupę uzbrojonych bojowników, został uwolniony. Poinformowały o tym hinduskie media, według których salezjanin znajduje się teraz w mieście Maskat, w Omanie. Oficjalnie potwierdził tę wiadomość tweetem minister spraw zagranicznych Indii Sushma Swaraj‏.

Ks. Uzhunnalil został porwany przez grupę uzbrojonych mężczyzn 4 marca 2016 r. w czasie napadu na dom Misjonarek Miłości w Adenie, w Jemenie, w czasie którego zginęło 16 osób, a wśród nich 4 zakonnice.

Ks. Uzhunnalil (59 lat), pochodzący z hinduskiego stanu Kerala, kiedy został porwany, przebywał od czterech lat w Jemenie, na misji salezjańskiej, którą założył jego wujek, ks. Matthew Uzhunnalil.

Wiadomość o jego uwolnieniu zaraz obiegła świat i wywołała wielką radość wśród tych, którzy od wielu miesięcy czekali na ten dzień. "Ogrania mnie wielka radość z powodu tej cudownej wiadomości” – powiedziała AsiaNews siostra Mery Prema, przełożona generalna Misjonarek Miłości, których kapelanem w Adenie był ks. Tom. "Dziękuję Bogu za Jego miłosierdzie. Nigdy nie traciliśmy nadziei, że pewnego dnia ks. Tom zostanie uwolniony. Jego zdjęcie jest umieszczone na grobie Matki Teresy. Siostry, ubodzy i inne osoby modlili się każdego dnia o jego uwolnienie. Oddajemy cześć Bogu i dziękujemy wszystkim, którzy się modlili i niezmordowanie trudzili, aby ks. Tom odzyskał wolność”.

"Przede wszystkim wyrażamy głęboką wdzięczność Bogu za szczęśliwe zakończenie tej historii” – tak to skomentował w wywiadzie dla Agencji Fides bp Thedore Mascarenhas, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Indii.

Następnie w imieniu biskupów Indii – którzy tak bardzo zaangażowali się w uwolnienie swojego rodaka, począwszy od przewodniczącego Konferencji Episkopatu kard. Baseliosa Cleemisa Thottunkala – bp Mascarenhas podziękował także rządowi Indii, "który podjął wszelkie możliwe starania, aby uwolnić ks. Toma”, zwłaszcza premierowi Narendrze Modimowi i ministrowi spraw zagranicznych Sushmie Swaraju, jak również papieżowi Franciszkowi, który w tym celu "wykorzystał wszystkie swoje wpływy”.  

Źródło

www.infoans.org


Udostepnij