Przejdź do treści

Wiadomości

Słówka o Poznańskiej Piątce - zaproszenie

  • 9 lutego 2017 r.

Błogosławiona Poznańska Piątka to skrótowa nazwa, za którą kryje się pięciu błogosławionych męczenników z II Wojny światowej: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski.

Byli oni wychowankami salezjańskiego oratorium w Poznaniu. Zostali aresztowani i zamordowani przez Niemców za działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej. Swoją odwagą i głęboką wiarą dali przykład miłości do Boga i Ojczyzny. Są również pięknym owocem systemu wychowawczego Księdza Bosko. Widać to zwłaszcza w ich umiłowaniu Eucharystii, częstej spowiedzi, nabożeństwie do Maryi Wspomożycielki oraz w ich radości życia, pasji dla sportu i otwartości na innych ludzi. Są to postawy szczególnie zalecane młodym przez św. Jana Bosko i przekazane salezjanom jako filary, na których powinno opierać się wychowanie.

Zginęli 24 sierpnia 1942 roku w Dreźnie. Mieli wtedy od 20 do 23 lat. W tym roku (2017) przypada 75 rocznica ich męczeńskiej śmierci. W związku z tą rocznicą powstał projekt „Młodzież na Piątkę”, stworzony przez Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży z inspektorii pilskiej. Jednym ze sposobów realizacji tego projektu są „Słówka o Poznańskiej Piątce”.

Więcej na jego temat można dowiedzieć się na tej stronie: http://pila.salezjanie.pl/informacje/Projekt-Mlodziez-na-Piatke_3664

Źródło

Udostepnij