Przejdź do treści

Wiadomości

Św. Edyty Stein zgromadziła w kościele św. Michała Archanioła szkoły katolickie Archidiecezji Wrocławskiej

  • 14 września 2015 r.

Dnia 10 września, społeczność Prywatnego Gimnazjum Salezjańskie im. św. Edyty Stein miała zaszczyt pełnić rolę gospodarzy uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego szkół katolickich Wrocławia i Henrykowa pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego. W koncelebrze udział wzięli: ks. Radca Generalny z Rzymu Tadeusz Rozmus, ks. Inspektor naszej prowincji ks. Alfred Leja, ks. dyrektorzy i katecheci szkół katolickich, zaprzyjaźnieni kapłani oraz salezjanie.

Dnia 10 września, społeczność Prywatnego Gimnazjum Salezjańskie im. św. Edyty Stein miała zaszczyt pełnić rolę gospodarzy uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego szkół katolickich Wrocławia i Henrykowa pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego. W koncelebrze udział wzięli: ks. Radca Generalny z Rzymu Tadeusz Rozmus, ks. Inspektor naszej prowincji ks. Alfred Leja, ks. dyrektorzy i katecheci szkół katolickich, zaprzyjaźnieni kapłani oraz salezjanie.
Po pozdrowieniu wszystkich serdecznie przywitał ks inspektor Alfred Leja oraz młodzież naszego gimnazjum.
Nauczycieli i uczniowie szkół katolickich przybyli w licznie około 900, wszystkie ławki kościoła św. Michała Archanioła bardzo szybko się zapełniły. Kto nie wykazał należytego refleksu, musiał stać. Aż się łezka w oku zakręciła, kiedy do kościoła dumnie wmaszerowali uczniowie placówki w Henrykowie. Dostrzegliśmy wśród nich naszych absolwentów, niegdyś niesfornych urwisów, dziś – umundurowanych i zdyscyplinowanych mężczyzn. Kazanie wygłosił ksiądz dyrektor z Henrykowa, Kacper Radzki. Skierował je zarówno do uczniów, jak i do wychowawców, podkreślając ważność misji szkół katolickich w świecie. Liturgię ubogacił wspaniały śpiew scholii Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego im. św. Edyty Stein. Funkcję w liturgii pełnili przedstawiciele wszystkich szkół katolickich.
Na zakończenie liturgii ks. dyrektor Jan Gondro, jako gospodarz wszystkim na czele z ks. Arcybiskupem serdecznie podziękował, po czym zabrał głos ks. Arcybiskup Józef Kupny. Wyraził on radość ze spotkania, podziękował za zaangażowanie które jest wyrazem jedności szkół katolickich w Archidiecezji Wrocławskiej, zachęcił do udziału w światowych dniach młodzieży i zaprosił wszystkich spoglądając szczególnie na scholę na spotkanie młodzieżowe jaki odbędzie się w niedzielę Palmową w katedrze wrocławskiej.
Po mszy świętej złożyliśmy hołd naszej patronce – św. Edycie Stein.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali sztukę, która miała na celu przybliżyć wszystkim postać świętej św. Edyty Stein. Sztukę napisała Pani Izabela Syta-Wąsik, która wraz z Panią Dorotą Deptą reżyserowały przedstawienie. Wydobywane etapy życia Edyty, ubogacane były pięknymi śpiewami szkolnej scholi, pod kierunkiem Pani Eweliny Dąbrowskiej. Nie brakło także solowych śpiewów i to w wykonaniu samej Edyty.
Przedstawienie w swojej treści wykonaniu było wspaniałym duchowym przeżyciem. Po przedstawieniu słówko wygłosił ksiądz Radca Tadeusz Rozmus, mówił o roli szkół w świecie i o Zgromadzeniu Salezjańskim realizującym posłannictwo ks. Bosko w Kościele Powszechnym. Momentem znaczącym dla naszej społeczności szkolnej było ślubowanie klas I-szych.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę – tańce integracyjne oraz salezjański piknik na boisku naszej szkoły.

Więcej zdjęć z uroczystości: http://www.gimnazjum-wroc.salezjanie.pl/galeria-2015-2016/uroczysta-ina…

Autor

Aleksandra Krużycka
nauczycielka języka angielskiego PGS im. św. Edyty Stein


Udostepnij