Przejdź do treści

Wiadomości

Święto i dzień wdzięczności Córek Maryi Wspomożycielki

  • 7 sierpnia 2015 r.
(fot. ANS)
(fot. ANS)

5 sierpnia, w dniu 143. rocznicy pierwszej profesji zakonnej Marii Dominiki Mazzarello i jej 10 towarzyszek ks. Ángel Fernández Artime przewodniczył uroczystości złożenia ślubów wieczystych trzech nowych Córek Maryi Wspomożycielki (CMW). Wczorajszy dzień, poza tym, że odsyłał do daty założenia Instytutu, był powodem do radości dla wszystkich sióstr salezjanek także z racji obchodów 50. rocznicy ślubów wieczystych Przełożonej Generalnej – Matki Yvonne Reungoat.

Jak to miało miejsce pamiętnego 5 sierpnia 1872 roku, śluby wieczyste tych trzech Córek Maryi Wspomożycielki odbyły się w Mornese. Te trzy zakonnice, pochodzące z Mozambiku, Madagaskaru i Indii, są wychowankami Instytutu “Auxilium” w Rzymie. Swoje śluby złożyły po odpowiednim przygotowaniu w ramach rekolekcji.

W swoim kazaniu, wygłoszonym w czasie Mszy św., w obecności siostry Chiary Cazzuoli, wikarii generalnej – reprezentującej Matkę Generalną, przebywającej w Lyonie z racji utworzenia nowej Inspektorii Francji-Belgii Południowej “Notre-Dame des Nations” – Przełożony Generalny pozostawił zakonnicom trzy wskazówki. Po pierwsze, przypomniał, że profesja zakonna jest ofiarowaniem siebie Panu. Następnie podkreślił wymiar wspólnotowy konsekracji, zaznaczając, że profesja nie jest dla nas samych, ale jest składana z i dla wspólnoty. A kończąc, także pod adresem Córek Maryi Wspomożycielki skierował ten sam apel, który zwykł adresować do swoich salezjanów, zapraszając zakonnice, zwłaszcza ten najmłodsze, do zaangażowania na rzecz najbiedniejszej i najbardziej potrzebującej młodzieży, jak tego zażądał również papież Franciszek.

Na koniec wypada dodać, że z okazji 50-lecia profesji zakonnej Matki Reungoat na stronie Instytutu CMW zostały umieszczone setki telegramów z życzeniami, które nadeszły, a którymi uczczono jej 50 lat darowane Bogu i Instytutowi, przeżyte w duchu misyjnym, zgodnie z dewizą, jaką wybrała na dzień swojej pierwszej profesji zakonnej: “Stałam się wszystkim dla wszystkich” (por. 1 Kor 9,22).

Źródło

Udostepnij