Przejdź do treści

Wiadomości

Wiązanka 2015 - plakat

  • 12 listopada 2014 r.

11 listopada, w rocznicę wyruszenia pierwszej ekspedycji misyjnej, Dykasterium ds. Komunikacji Społecznej przedstawiło plakat ilustrujący Wiązankę na 2015 rok: “Jak Ksiądz Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży”. - Sen, jaki w wieku 9 lat miał Ksiądz Bosko, być może dzisiaj wyglądałby tak – mówi jego główny pomysłodawca, ks. Bruno Ferrero, dyrektor włoskiego „Biuletynu Salezjańskiego”.

Plakat Wiązanki w Roku Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko jest już dostępny (http://www.sdb.org) w 7 językach – włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim, polskim i niemieckim (zarówno w formacie jpg, jak i pliku psd z odpowiednimi fontami), w dwojakiej jakości (wysokiej – dla druku oraz średniej – dla innego wykorzystania).

Ks. Bruno Ferrero tak go zaprezentował: - Sen, jaki Ksiądz Bosko miał w wieku 9 lat, dzisiaj być może wyglądałby tak. Z młodzieżą zawieszoną pomiędzy niebem a ziemią, bez prawdziwego i pewnego punktu oparcia, który dawałby minimum niezbędnego bezpieczeństwa, aby na nowo można było zacząć żyć. Pytanie, jakie dzisiaj stawiamy, jest następujące: Gdzie są dorośli? Schowani w kryjówce przywilejów, które zawładnęli. Wyczerpani pesymiści, mają niewiele do przekazania. Dzieci i młodzież muszą sobie radzić w swoim małym „warsztaciku” moralnym wszystkich dni, przeglądając się w Fecebooku. Bez przeszłości i bez przyszłości. Rzeczywiście są biedni i opuszczeni. Dzieci i nastolatkowie, którzy uważają, że nigdy nie będą w stanie zaspokoić rodziców czymkolwiek, co robią, w konsekwencji odrzucają nieświadomie dorosły świat i jego głupie wartości. „Spójrz” – mówi Maryja do Księdza Bosko. “Oto pole, na którym musisz pracować”. Ksiądz Bosko nie boi się, jest przyzwyczajony kroczyć do przodu na linie rozpiętej pomiędzy niebem i ziemią. Tylko on wie, jak dotrzeć do ludzi młodych tam, gdzie się znajdują. Idzie tam, gdzie są młodzi. Powtarza wszystkim: „Chcecie byle jakiego życia, czy chcecie zmienić świat? Możecie na mnie liczyć. Idę z wami. Życie jest wspaniałą przygodą i razem możemy tego dokonać”. Od wychowawców natomiast wymaga: „Musicie ukazać, nie nauczać!”, a także: „Młodzi wiedzą to, co chcą, ale nie znają tego, co jest prawdziwie niezbędne dla nich. Ci młodzi naprawdę potrzebują dobroczynnej dłoni, która zaopiekuje się nimi, będzie ich pielęgnować i prowadzić...”.

Plakat Wiązanki 2015 jest „z młodzieżą i dla młodzieży” jeszcze z innego powodu. Po przyjęciu jego koncepcji i opracowaniu pierwszych projektów – z pomocą salezjanina koadiutora Luigiego Zonty z Turynu – ostateczne wykonanie graficzne jest dziełem dwudziestoletniego artysty, Łukasza Pontassuglii, animatora z salezjańskiego oratorium w Vasto, który wzrastał w grupie „Przyjaciele Dominika Savio”. Łukasz jest absolwent liceum artystycznego i chociaż jest jeszcze bardzo młody, już może się pochwalić licznymi pracami artystycznymi. W listopadzie 2012 roku za różne obrazy i rzeźby otrzymał nagrodę, która wręczył mu prezydent Republiki Włoskiej – Giorgio Napolitano.

Źródło

Udostepnij