Przejdź do treści

Wiadomości

Wrocław: Pielgrzymka do Poznania

  • 29 września 2014 r.

20 września 56-osobowa grupa uczniów klas trzecich wraz z nauczycielami i katechetami udała się do Poznania na pielgrzymkę, którą rozpoczyna się kolejny etap przygotowania do Sakramentu Bierzmowania.

Wyjazd miał trzy stacje zatrzymania. Najpierw po przyjeździe do Poznania nawiedziliśmy kościół św. Jana Bosko na Winogradach, gdzie młodzież uczestniczyła we Mszy św. W czasie liturgii podkreślono, że modlimy się właśnie w największym kościele poświęconym św. Janowi Bosko w Polsce, aby podkreślić bezpośredni rok prowadzący nas do Jubileuszu 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko.

Kościół ten, konsekrowany 22 maja 1988 roku i upamiętniający 100. rocznicę śmierci naszego Ojca ks. Bosko, jest centralnym kościołem Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce. Rodzina Salezjańska widzi w nim prawdziwe sanktuarium ks. Bosko.

Następną stacją pielgrzymkową był kościół Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckiej 9. Tutaj przy portretach Błogosławionych Oratorian z Poznania odbył się apel poświęcony wspomnieniu Bohaterskiej Piątki. Piosenka „Tacy sami jak my...” śpiewana przez gimnazjalistów podkreśliła aktualność przesłania młodych ludzi, którzy, wychowani w duchu ks. Bosko w salezjańskim oratorium, ponieśli męczeńską śmierć 24 sierpnia 1942 roku, wykazując heroiczną nadzieję na przejście z tego świata do nieba. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie Ojciec Święty Jan Paweł II w obecności księdza generała J.E. Vecchiego ogłosił ich błogosławionymi wraz ze 103 polskimi męczennikami II wojny światowej. Ich postaci stanowią w szkole istotny element w programie wychowawczym.

Trzecie zatrzymanie w Poznaniu miało miejsce przy katedrze św. Piotra i Pawła. Wspaniała katedra z jej podziemiami przypomniała początek chrześcijaństwa w Polsce. Tutaj można było także obejrzeć złotą kaplicę i piękną płaskorzeźbę poświęconą salezjaninowi arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi, który przez 20 lat (1957-1977) był ordynariuszem archidiecezji poznańskiej.

W trakcie pielgrzymki najczęściej powtarzaną intencją modlitewną była prośba o jak najlepsze przygotowanie się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, którego udzieli 1 kwietnia 2015 roku w kościele św. Michała Archanioła ks. arcybiskup Marian Gołębiewski.

Autor

ks. Jan Gondro


Udostepnij